BUCHAREST

FILM

AWARDS

OFFICIAL COMPETITION

BEST OF FEST

 FEATURE FILM 

 Nominees: 

THE SOMNAMBULIST

The Art of Passion

 WINNER: 

 The Art of Love 

 SHORT FILM 

 Nominees: 

Beau Monde

Collapse

Sinking Ships

 WINNER: 

 LYNX 

 

 BEST ANIMATION 

 Nominees: 

PORTAT (DOORS)

Footprints In The Forest

The Secret of Mr. Nostoc

 WINNER: 

 EXIT 

 BEST SHORT DOCUMENTARY 

 

 SPECIAL MENTION: 

 As You Are 

 SOUNDTRACK AWARD 

 Nominees: 

Paragon

The Secret of Mr. Nostoc

Sea Light

 WINNER: 

 The Art of Love 

 FEATURETTE 

 SPECIAL MENTION: 

Happy

 FEATURE DOCUMENTARY 

 Nominees: 

America Boxed In

TETHERED, ARE WE THE EXPERIMENT?

 WINNER: 

 Shelter 

 STUDENT FILM 

 Nominees: 

Bird

First...

 WINNER: 

 Sinking Ships 

 

 BEST EXPERIMENTAL 

 SPECIAL MENTION: 

Paragon

 BEST MUSIC VIDEO 

 Nominees: 

SABATON - Christmas Truce

Edmund - Sog ma wonn

 WINNER: 

 Dialogues 

 BEST ACTOR (short) 

 Nominees: 

Koen De Graeve (Beau Monde)

Stig Henrik Hoff (Hush)

Adrian Zwicker (Sinking Ships)

 WINNER: 

 Wouter Hendrickx (LYNX) 

 BEST ACTOR (feature) 

 Nominees: 

Oliver Walker (The Art of Love)

Karel Roden (Nightline)

 WINNER: 

 Gilles Vandeweerd (THE SOMNAMBULIST) 

 BEST ACTRESS (short) 

 Nominees: 

Julie Agnete Vang (Collapse)

Erika Sainte (LYNX)

Line Pillet (Beau Monde)

 WINNER: 

 Helena Hentschel (Sinking Ships) 

 BEST ACTRESS (feature) 

 Nominees: 

Barbora Bockova (Nightline)

Nathalie Charade (THE SOMNAMBULIST)

 WINNER: 

 Alexandra Gilbreath (The Art of Love) 

 BEST DIRECTOR 

 Nominees: 

The Art of Passion

THE SOMNAMBULIST

 WINNER: 

 The Art of Love 

 BEST EDITOR 

 Nominees: 

The Art of Love

The Art of Passion

 WINNER: 

 THE SOMNAMBULIST 

 BEST ORIGINAL SCORE 

 Nominees: 

THE SOMNAMBULIST

The Art of Love

 WINNER: 

 Skylark 

 BEST SCREENPLAY 

 Nominees: 

THE SOMNAMBULIST

The Art of Passion

 WINNER: 

 The Art of Love 

 BEST CINEMATOGRAPHY 

 Nominees: 

Skylark

THE SOMNAMBULIST

 WINNER: 

 The Art of Love 

 BEST DIRECTOR 

 Nominees: 

Collapse

Sinking Ships

LYNX

 WINNER: 

 Beau Monde 

 BEST EDITOR 

 Nominees: 

Bad Joke

Chronos

EXIT

 WINNER: 

 LYNX 

 BEST ORIGINAL SCORE 

 Nominees: 

Footprints In The Forest

LYNX

Collapse

 WINNER: 

 Chronos 

 BEST SCREENPLAY 

 Nominees: 

Bad Joke

Sinking Ships

Collapse

 WINNER: 

 Beau Monde 

 BEST CINEMATOGRAPHY 

 Nominees: 

Collapse

Young Love In a Dirty Place

Chronos

 WINNER: 

 LYNX 

MAIN CATEGORIES

CAST AWARDS

FILM CATEGORIES (feature)

FILM CATEGORIES (short)