HOSTED BY

TECHNOLOGIC

PARTNER

INDUSTRY

PARTNER

FEATURED ON

PRINTED BY

MEDIA PARTNERS

© 2018 by Bucharest Film Awards. All rights reserved.

BUCHAREST

FILM

AWARDS

1-3 NOVEMBER 2018

BEST

of

SPOTLIGHT

 DANCE 

 Nominees: 

I Can Make You Disappear

Sky Doesn’t Blue

The birch grove

 WINNER: 

 I Can Make You Disappear 

 

 

 SOCIETY 

 Nominees: 

Ainhoa

2nd Class

Down and Out

 WINNER: 

 2nd class 

 

 THE FEMININE 

 Nominees: 

Counterfeit Kunkoo

Fade

Deep Talk

 WINNER: 

 Counterfeit Kunkoo 

 ANIMATION 

 Nominees: 

An Idea

One Small Step

Polychrome

 WINNER: 

 An Idea 

 PORTRAITS 

 Nominees: 

Last Days of the Man of Tomorrow

Being Old

Glendale

 WINNER: 

 Last Days of the Man of Tomorrow 

 SOLITUDE 

 Nominees: 

Ce qu’il reste de toi

Alone

Solitude

 WINNER: 

 Alone 

 TWISTS 

 Nominees: 

Lightswitch

No Going Back

Save

 WINNER: 

 Lightswitch 

 

 THE SIMPLE THINGS 

 Nominees: 

Brothers – A Christmas Tale

Sea at Night

Facing Mecca

 WINNER: 

 Sea at Night 

 LOVE 

 Nominees: 

Odd & Maud

Wings

Berlineses

 WINNER: 

 Wings 

 SEE THE SUNSEEN 

 Nominees: 

Storkow California

Hansel & Gretel

All for none

 WINNER: 

All for none

 SHORT FILM 

 Nominees: 

Ce qu’il reste de toi

Sea at Night

Storkow California

 WINNER: 

 Ce qu’il reste de toi 

 

 BEST FEATURE FILM 

 Nominees: 

Agadah

Incarcerated Rhythm

Wherever You Are

 WINNER: 

 Wherever You Are 

 

 BEST STUDENT FILM 

 Nominees: 

Paulette in Paris

Wings

Facing Mecca

 WINNER: 

 Paulette in Paris 

 

 BEST EXPERIMENTAL 

 Nominees: 

Some ways to get rid of a body

Franconia

Storkow California

 WINNER: 

 Storkow California 

 

 BEST DOCUMENTARY 

 Nominees: 

Boli Bana

Being Old

Incarcerated Rhythm

 WINNER: 

 Incarcerated Rhythm 

 

 BEST MUSIC VIDEO 

 Nominees: 

Fade

Glendale

 WINNER: 

 Fade 

 

 BEST TRAILER 

 Nominees: 

Guiding Light

Two Last Weeks

Everybody Is Quiet

 WINNER: 

 Two Last Weeks 

 BEST DIRECTOR 

 Nominees: 

Storkow California

Ce qu’il reste de toi

Last Days of the Man of Tomorrow

 WINNER: 

Ce qu’il reste de toi & Last Days of the Man of Tomorrow (EX-AEQUO)


 

 BEST SCREENPLAY 

 Nominees: 

Storkow California

Ce qu’il reste de toi

Brothers – A Christmas Tale

 WINNER: 

 Ce qu’il reste de toi 

 

 BEST ACTOR 

 Nominees: 

Julien Béramis (Ce qu'il reste de toi)

Peter Kotthaus (Sea at Night)

Nathan Everaert (Lost Son)

 WINNER: 

 Julien Béramis (Ce qu'il reste de toi) 

 

 BEST ACTRESS 

 Nominees: 

Teresa del Olmo (Fade)

Laura Bettinger (Sea at Night)

Maria Kechagioglou (Incidentally)

 WINNER: 

 Laura Bettinger (Sea at Night) 

 

 BEST EDITOR 

 Nominees: 

Ainhoa Rodríguez (Fade)

Chen Yu Hsuan & Lo Oiman (Wings)

Jérôme Bréau (Ce qu'il reste de toi)

 WINNER: 

 Ainhoa Rodríguez (Fade) 

 

 BEST CINEMATOGRAPHY 

 Nominees: 

Willy Jáuregui (Fade)

Gustav Bondeson (We belong Together)

Denis Garnier (Paulette in Paris)

 WINNER: 

 Denis Garnier (Paulette in Paris) 

 

 BEST ORIGINAL SCORE 

 Nominees: 

Joel Pickard (The Birch Grove)

Philipp Fabian Kölmel (Ainhoa)

Alessandro Sironi (Agadah)

 WINNER: 

 Alessandro Sironi (Agadah) 

SPOTLIGHT WINNERS

CATEGORY WINNERS